Historie klubu

Podle dochovaných údajů ustavující valná hromada začala o 10 hodině dopolední v hostinci paní Andělové, a to za účasti celkem 26 osob. Byly projednány a schváleny stanovy, zvolen výbor a do klubu přihlášeno celkem 18 osob. Touto dochovanou zmínkou začíná historie klubu, který sice vznikl a rostl v chudých poměrech. Po krátkém rozjezdu, protože všechny začátky jsou a byly těžké, tak i počáteční roky činnosti byly doprovázeny úspěchy i nezdary, vítězstvími i prohrami, příchody i odchody hráčů, členů i funkcionářů klubu.

 

Podle dochovaných pramenů byla již na ustavující valné hromadě započata sbírka na zakoupení fotbalového míče, která vynesla celkem 38,- Kč a za obnos 20,- Kč zakoupen míč. Dále byla pořádána taneční zábava, ze které klub získal finanční částku 348,- Kč. To byly první peníze na financování činnosti klubu. Rok po založení, tedy v roce 1932, byly zakoupeny první dresy a to za vypůjčené peníze od pana Kačírka, za částku 277,- Kč. Tato půjčka pak byla splácena několik dalších let.

Dne 13.srpna 1932 byla provedena první registrace hráčů. Byli zaregistrováni první hráči, a to Josef DRMLA, Václav KAČÍREK, Jaroslav ŠEBEK, František ROŽÁNEK, Josef MANDÍK, Josef ŠMEJKAL, Jindřich PAŠEK, Vilém ČERNÝ, František ŠKODA, Bohuslav DUB, František REGEN, Václav ŠEBEK ml., Karel PALIVEC, František ŠŤÁHLAVSKÝ a Václav SKÁLA. Mužstvo bylo zařazeno do 4. třídy Podbrdské župy.

 

Stojící:          Míka V., Pašek J., Kubrycht Fr., Bárta V., Dub B., Dubová J., Staněk Fr.

Sedící:           Dvořák J., Fiala L., Škoda J., Černý V., Míka J.

 

Protože však finanční náklady vyžadovaly částku 200,- Kč což bylo nad možnosti klubů v ní zařazených, byla soutěž v témže roce odhlášena.

První dochovaná zmínka o sehraném zápase hovoří o utkání s mužstvem Želkovic, avšak datum ani výsledek nezůstal dochován. Prvním dochovaným záznamem o utkání je tak zápas Horymíra s mužstvem Felbabky z 12.3.1933 kdy již v Neumětelích byla dvě fotbalová mužstva a to tehdy nazývané „ÁČKO“ a takzvaná „REZERVA“, kdy „A“ mužstvo prohrálo 2:3 a rezerva 0:8. Zápasy byly sehrány na hřišti na Felbabce. Po tomto debaklu byl sehrán další zápas a to v Libomyšli s výsledkem 0:8. Jak je zřejmé z těchto výsledků výkony byly opravdu velice slabé.

První velkou událostí v historii klubu kromě samotného vzniku bylo otevření prvního fotbalového hřiště, a to dne30. dubna roku 1933. V den otevření byl sehrán zápas s mužstvem Všeradic s výsledkem 4:0. V roce 1934 byl klub zařazen do 3 třídy Podbrdské župy a skončil na 3. místě z celkem 8 účastníků.

 

V roce 1935 klub zaslal dopisy majetným vlivným osobám bydlícím v Neumětelích s žádostí o finanční podporu     a z takto získaných peněz byla zakoupena fotbalová výstroj od mužstva Želkovic. Na tuto výstroj vynaloženo celkem 220,- Kč. Není známo jak mužstvo Horymíra v tomto roce dopadlo v soutěži, dochováno pouze to že bylo sehráno celkem 24 utkání s celkovým skóre 56:54.

 

Stojící:          Šebek V., Dub B., Roztočil Fr., Pašek J., Šebek Jar., Kubrycht St.

 Klečící:           Klán T., Škoda J., Míka V., Šebek Jos., Šebek Fr.

 

V dalších letech se klub potýkal s celou řadou problémů a to od finančních, až po problém generační, který vyvrcholil v roce 1939 jak sestupem zpět do 3. třídy tak i odchodem několika starších hráčů. Tento generační problém trval až do roku 1940, kdy do mužstva přišli noví mladí hráči – většinou odchovanci klubu, a ti vytvořili pro příštích 10 let základ pozdějšího největšího úspěchu neumětelské kopané v dosavadní historii. Vedle zůstavších opor, jakými tehdy byli např. Josef ŠKODA a Josef ŠEBEK přišli noví hráči jako Jiří MÍKA, Josef DVOŘÁK, Bohuslav VODIČKA, Tomáš KLÁN, František KUBRYCHT, Václav CHVOJKA, Václav BÁRTA, Ludvík FIALA, Josef LENER, Jan NÁJEMNÍK, Václav FIŠER, Josef TUČEK, Josef ŠUMERA, Jiří KADLEC, Jiří KREJČÍ, Stanislav KUBRYCHT, Jiří ŠEBEK, František ŠEBEK, Jaroslav PLAVEC, František MATOUŠEK, Jaroslav KUBRYCHT, Václav JEŽDÍK, Antonín CHVOJKA a další, kteří se postupně zařazovali do mužstva, které ihned po jejich příchodu výrazně zlepšilo své výkony. V  soutěžním roce 1940-1941  bojovalo ve 3. třídě, tuto suverénně vyhrálo když dokázalo soupeřům nastřílet 64 branek a obdrželo pouze 12 branek.

 

Ve skupině byly mimo mužstva Horymíru Neumětely ještě SK Sparta Věšín, SK Německá Lhota, SK Slavoj Obecnice, SK Tochovice a SK Březové Hory. Jednalo se ve všech případech o mužstva z nynějšího okresu Příbram.

 

Konečná tabulka 3. třídy Podbrdské fotbalové župy – oddělení JIH ročník 1940-1941

 l. SK Horymír Neumětely  10  8  0  2  64:12  16 bodů
 2. SK Sparta Věšín  10  5  3  2  38:31  13
 3. SK Německá Lhota  10  6  1  3  25:27  13
 4. SK Slavoj Obecnice  10  3  1  6  24:34  7
 5. SK Tochovice  10  2  1  7  21:46  5
 6. SK Březové Hory  10  2  0  8  16:37  4

 

 V této sezóně, resp.v roce 1941 v létě slavil klub 10. výročí založení a u této příležitosti uspořádal na svém hřišti tehdy zvaném “ Husí plácek“ pohárový turnaj, ve kterém v dopoledním zápase porazil Olympii Zdice 4:0 – branky Dub 2x,  Šebek Josef a Kubricht Jaroslav 1x. V odpoledním finálovém zápase zvítězil Horymír nad SK Hostomice rovněž 4:0 – branky Šebek Josef 2x, Lener Josef a Bárta po jedné brance.

 V sezoně 1941-1942 mužstvo Horymíra jako nováček 2. třídy svoji skupinu vyhrálo bez jediné porážky se skore 59:18 a postoupilo tak do 1. třídy Podbrdské fotbalové župy. Horymír byl zařazen opět do příbramské skupiny.   Z dosažených výsledků – remizoval s Hostomicemi 1:1, porazil Slovan Lochovice 3:1, dále Německou Lhotu 6:2, VK Rožmitál 2:0,SK Příbram 6:1 a Spartu Věšín rovněž porazil a to 5:0. Nejlepším střelcem roku 1941 se stal  Ludvík Fiala s 32 brankami před Josefem Šebkem, který nastřílel 31 branek, dále následovali Josef Lener s 15 brankami, Václav Bárta 12 branek, Bohuslav Dub 8 branek, Miroslav Chvojka 7 branek, František Kubrycht a Jiří Míka po 2 brankách, Josef Škoda, Václav Míka, Václav Fišer a Josef Klán po 1 brance. Celkový poměr branek dosažených v roce 1941 činil 114 : 45.Průměrný věk mužstva byl 20 let, kapitánem a trenérem mužstva byl Josef Šebek. Ve sportovních zprávách Podbrdských novin na dotaz , co je příčinou, tak pronikavých úspěchů mužstva kopané v Neumětelích uvedl kapitán Josef Šebek přátelskou a obětavou spolupráci všech hráčů i funkcionářů v čele s Františkem Staňkem.Po skončení úspěšné jarní sezóny roku 1942 se účastnil Horymír jako již tradičně Bartákova memoriálu v Hostomicích, kde 23.8.1942 v dopoledním zápase prohrál s pozdějším vítězem SK Dobříš 0 : 1 a po odpoledním vítězství mužstva Dobříše nad domácím SK Hostomice v poměru 3 : 1 v turnaji zvítězila Dobříš a Horymír v boji o 3. místo porazil Liteňský SK 9 : 1 brankami Josefa Lenera 3x, Miroslava Chvojky 2x, Josefa Šebka, Ludvíka Fialy, Václava Bárty a Václava Fišera po 1 brance.

 V sezoně 1942-1943 byla 1. třída Podbrdské fotbalové župy rozdělena do dvou skupin, a to hořovicko-příbramské a berounsko -rakovnické. Horymír byl zařazen do skupiny hořovicko-příbramské.

Mužstvo pokračovalo ve vítězném tažení a v tomto podzimním kole roku 1942 zvítězilo ve své skupině se ztrátou pouhých dvou bodů. Zvítězilo nad SK Dobříš 2 : 1, SK Hostomice 7 : 2, Spartou Podluhy 7 : 1, Slovanem Hvozdce    5 : 1, Horymírem Příbram 5 : 2 a Viktorií Střašice 5 : 3. Prohrálo jediný zápas a to s SK Komárov v poměru 2 : 3. Jedním z nejvýraznějších úspěchů bylo utkání s mužstvem SK Hostomice – tradičním rivalem Neumětel, které se hrálo v Hostomicích před návštěvou asi 1000 diváků.

 

Mužstva nastoupila v těchto sestavách :

 

SK Horymír Neumětely
 brankář  Chvojka
 obránci  Škoda, Dvořák
 záloha  Míka, Kubrycht, Černý
 útok  Fiala, Lener, Šebek, Bárta, Chvojka

 

SK Hostomice
 brankář  Šumera
 obránci  Dlouhý, Komínek
 záloha  Kadeřábek, Komínek, Kubec
 útok  Havelka, Vojtíšek, Barták, Beneš, Eiselt

 

Hned první rok v této třídě obsadil nováček Horymír Neumětely po obou částech soutěže celkově 2. místo za vítězem a to mužstvem Komárova. V této době se zrodilo rčení parafrázující nápis na pomníku Šemíka ve znění :

“ V Neumětelích se věřilo a věří, že Horymír do divize běží „

 ..pokračování v blízké době.

Komentáře nejsou povoleny.